MALATYA BATTALGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürler Toplantısı Yapıldı...

  Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep BULUT, Şube Müdürleri Abbas AKSOY, Orhan BERGİN, Sedat KATIKSIZ, Erkan TEKGÜL ve ilçemize bağlı tüm okul müdürlerinin geniş katılımıyla dönem başı müdürler toplantısı yapıldı.
Müdürler Toplantısı Yapıldı...

  Söze, son dönemlerde yaşanan acı olayların bir daha vuku bulmaması temennisi ile başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Recep BULUT, özellikle biz eğitim neferlerine düşen en büyük görev, çocuklarımıza değerler eğitimini en iyi şekilde verebilmek, ve bunun en güzel yolu olarak da, önce iyi birer rol model olmaktır diyerek, insani değerlerimizin eğitiminin herşeyden öte geldiğini vurguladı.

 

  Sözlerine, okulların bakım onarım ve temizlik konusundaki eksiklikleri dile getirerek devam eden BULUT, Okul bahçelerinin ve oyun alanlarının çocuklarımıza ait olduğunu ve eğitim öğretim saatlerinde sadece çocukların oyun alanı olarak kullanılmaları, araç park edilmemesi ve özellikle okul duvar ve panolarında özel kuruluşların reklam afişlerinin bulunmamasına dikkat edilmesi ve bu konularda hassasiyet gösterilmesini rica etti.

   TEOG sınavındaki başarıyı değerlendiren Milli Eğitim Müdürü Recep BULUT, birçok branşta, TEOG sınav sonucu ile okulda yapılan sınavlar arasında büyük farklar olduğunu ifade ederek bu konuda gerekli tedbirlerin alınarak, eksikliklerin giderilmesi ve ayrıca haftasonu destekleme kurslarının amacı doğrultusunda sürdürülmesi hususunda hassasiyetlerini dile getirdi. 

   Önümüzdeki eğitim öğretim yılı için, MEBBİS sisteminde Kitap Seçim Modülünün kullanıma açıldığını dile getiren BULUT, önceki senelerde fazla talep sebebiyle, depolarda çok fazla sayıda kitabın kaldığını hatırlatarak, kitap seçimlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmasını, bu sene bu konuda çok daha hassas olup, bu israfın önüne geçeceklerini dile getirdi.

  Atama,İnsan Kaynakları ve Hukuk Birimlerinden sorumlu Şube Müdürü Abbas AKSOY, norm fazlalıkları veya ihtiyaçlarının zamanında ve hassasiyet gösterilerek bildirilmesinin, Öğretmen açığımızın minimum seviyeye düşürülmesinde büyük önem taşıdığını ifade etti.Ayrıca görevlendirmelerde, başlama ve görevden ayrılma yazılarının süresine dikkat edilmesini dile getiren AKSOY, norm tespit ve güncelleme çalışmalarının daha hassasiyetle yapılması gerektiğini söyledi. Personelin ve öğrencilerin mağduriyet yaşamaması adına, izinlerin ve vekaletlerin zamanında bildirilmesine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

   Orta Öğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim biriminden sorumlu Şube Müdürü Orhan BERGİN, Özellikle haftasonu kurslarında yaşanan aksaklıkların giderilmesi hususunda gerekli tedbirlerin alınması gereğini tekrardan vurguladı.Ayrıca okullarda yapılan egzersizlerin de, amacına uygun verimli bir şekilde yapılabilmesinin sağlanmasını dile getirdi.

   Okullardan istenilen yazıların zamanında gelmesinin önemini vurgulayan BERGİN, bu amaçla tüm birimlerimizde sağlıklı bir e-posta iletişim ağının kurulu olduğu, tüm okullarımızın resmi e-postalarının aktif durumda olduğu, bundan öte Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde SMS sisteminin bulunduğu, Aciliyeti ve önemi olan yazılarda Okul Müdürlerimizin veya ilgili personelin Cep telefonuna mesaj atıldığı vu tüm bu tedbirlere rağmen bile yazışma sürelerine dikkat edilmediği ve aksaklıkların yaşanıyor olmasından üzüntü duyduğunu ifade etti. Süresi içersinde cevaplanmayan bir başvuru veya çözüme ulaşmayan bir vatandaş veya öğrencimizin yaşayabileceği mağduriyetin sorumlusu olabileceğimizi hatırlatarak, bu hususlarda Okul Müdürleri olarak biraz daha hassas davranılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca öğrenci burslarının nakil ve onay süreçlerine dikkat edilmesini hatırlattı.

  Sözlerine, YGS ve LYS sınavlarındaki öğrenci başarılarımız ve hedeflerimizle devam eden BERGİN, bu sınavlara hazırlanan ve giren öğrencilerimiz için her okulun akademik dosya hazırlayıp, öğrenci başarılarını takip etmesinin, Eğitim Kurumu olarak kendi başarımızı da değerlendirmemizde büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

   Temel Eğitim Biriminden sorumlu Şube Müdürü Sedat KATIKSIZ da, sözlerine Değerler Eğitiminin önemi ile başlayarak, çocuklarımızı ahlaki, manevi ve milli anlamda en iyi şekilde yetiştirmenin, en büyük görevimiz olduğunu dile getirdi. TEOG sınavını değerlendirirken, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Recep BULUT´un sözlerine katılarak, sınav ve okulda yapılan değerlendirme arasındaki farkın, bizlere, öğretim anlamında tedbirler almamız gereğini hatırlattığını ifade etti.

  Bilindiği üzere, Ülkemizde ve özellikle İlimizde çok sayıda Suriyeli vatandaş bulunduğunu, ilerleyen zamanlarda da bu öğrencilerin örgün eğitim kurumlarımızda öğrenim görebileceklerini ifade etti. Bu amaçla Bakanlığımız bünyesinde YÖBİS(Yabancı Öğrenciler Bilgi İşletim Sistemi) kurulduğu, ve bu elektronik kayıt ortamının şifrelerinin İlçemiz Müdürlüğünce okullara verileceği söyledi.

  Okul öncesi ve bünyesinde anasınıfı bulunan okullarda öğrenim gören öğrencilerin içtikleri sütlerin günlük olarak sisteme işlenmesi gerektiğini hatırlattı.

  Ayrıca ikinci dönemin başlamasıyla birlikte, yıl sonu müsamere ve etkinlikler için okulların hazırlıklarının başladığını dile getiren KATIKSIZ, Sene sonu müsamerelerinde, öğrencilerin etkinliklere katılımlarda maddi olarak zorlanmamaları, kılık kıyafet, servis, ikram vb. hususlarda fazla israf edilmemesinin daha doğru olacağını vurguladı. 

   Bilgi İşlem, Strateji ve İnşaat Emlak Birimlerinden sorumlu Şube Müdürü Erkan TEKGÜL, sınav görevlendirmelerinde daha hassas davranılması gerektiğini hatırlatarak, görevlendirmelerin imza karşılığı sunulması, tebliğlerin yapılırken dikkatli olunması ve görev alacak personellerin sınavdan önce muhakkak İlçemiz Sınav bölümüne yazılı olarak bildirilmesi hususundaki önemi ifade etti. Ayrıca yaklaşan TEOG sınavından önce, öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için, e-okulda öğrenci bilgilerinin kontrol edilerek gerekli güncellemelerin yapılması, tanınmayacak resmi bulunan öğrenci resimlerinin yenilenmesi, RAM kararıyla muafiyeti bulunan ve muafiyeti kaldırılması gereken öğrencilerin takip edilmesi ve diğer hususlarda gerekli tüm önlemlerin alınmasını önemle rica etti. 

  Onarım işleri için süresi içersinde MEBBİS de onarım modülünden taleplerin yapılması gerektiğini ifade etti.

  Bilindiği üzere Bakanlığımız, istatistiksel verileri sürekli güncelleyebilecek sistemlere sahiptir. MEİS modülünün açık olduğu süreçlere gerekli güncellemelerin takip edilmesi gereğini dile getirdi.

  Bakanlığımız tüm birimlerinin standartlar çerçevesinde hizmet verdiğini hatırlatan TEKGÜL, Okullarımızdaki Hizmet Standartlarının güncellenmesi gerekiyorsa güncellenerek, okul girişlerinde görülebilecek bir alanda sunulması ve bu standartlar çerçevesinde hizmetlerin aksatılmadan verilmesinin önemini ifade etti.

  Okul Müdürlerinin soruları ve sorunlarının dinlenerek devam eden toplantı, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olması temennisi ile sona erdi. 

İskender Mh, T, Turgut Temelli Cad. No 92/1, 44060 Battalgazi/Malatya - (0422) 841 29 11 841 33 20 841 33 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.