MALATYA BATTALGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ KİMYASALLARLA İLGİLİ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

          Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda bulunan son kullanma tarihi geçmiş kimyasal maddeler, Müdürlüğümüz İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Bürosu tarafından toplanıp İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne teslim edildi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZ KİMYASALLARLA İLGİLİ BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

      İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanımız İsa ÖZATEŞ,  sıvı maddelerin her sıcaklıkta buharlaştığını bu nedenle laboratuvarda deney amaçlı kullanılan kimyasalların açıkta bırakılmaması gerektiğini; sağlığa zararlı ağır bir metal olan civanın da oda sıcaklığında sıvı halde olduğunu belirtti. Bu maddelere deriyle temas edilmemesi, bunların solunmaması, lavabolara dökülmemesi ve son kullanma tarihi geçmiş olanların da bertaraf edilmek için çevreye bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Laboratuvarlarda bulunan son kullanma tarihi geçmiş kimyasalların insan ve çevre sağlığı açısından ciddi tehlike arz ettiğini, bu maddelerin atılması halinde havaya, toprağa ve suya dolayısıyla canlılara zarar verdiğini ve ancak uzmanlar tarafından geri dönüşümünün sağlandığını yahut etkisiz hale getirilebildiğini ifade etti.

      Bu bilinçle harekete geçen İSG büromuz; bir yıl süren çalışmaları sırasında öncelikle okullardaki kimyasalların tespitini, güvenli bir şekilde paketlenip depolanmasını daha sonra da İnönü Üniversitesi ile irtibata geçip bu maddelerin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne teslimini sağladı.

      Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Recep BULUT; Malatya’da bir ilki gerçekleştirip, bu ehemmiyetli mevzuda örnek teşkil edecek böylesi kapsamlı bir çalışma yürüttükleri için İSG büromuz personelini tebrik etti.

 

24-12-201824-12-2018

 

 

 

 

İskender Mh, T, Turgut Temelli Cad. No 92/1, 44060 Battalgazi/Malatya - (0422) 841 29 11 841 33 20 841 33 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.