MALATYA BATTALGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Seçme Sınavı

 Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık İmam Hatip Ortaokulları Vizyon Belgesinde belirtilen İmam Hatip Ortaokullarında Hafız Yetiştirme ve Ders Başarısını Destekleme Proğramı Kapsamında 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulunda 5. sınıfa yönelik 30 öğrenci kapasiteli bir sınıfta Kur´an-ı Kerim Proğramı uygulaması düşünülmektedir.
Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Seçme Sınavı

Proje başta Konya daha sonra Sivas, Bursa, Yalova, Düzce, Karaman, Bolu, Sakarya…gibi 17 ilde başarıyla uygulanmaktadır.

İlimizde program Malatya Battalgazi Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulunda uygulanacaktır.

  Diyanet İşleri Başkanlığımızın hâlihazırda yaptığı hafızlık eğitimini Milli Eğitim olarak destekleyerek akademik başarı, sosyal faaliyet, öz güveni yüksek, psikolojisi sağlam bir öğrenci yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Çocuğun geleceğini de düşünerek akademik alanı ihmal etmeden bu zor süreci kaldırabilecek seçkin öğrenci alıp öğrenci ve velilerin hayalleriyle oynamak istemiyoruz. Onun için seçme sınavı yapıyoruz.

            Eğitim öğretim hayatıyla birlikte hafızlık için en uygun yaş dönemi 5. sınıftır. 5. sınıfta temel eğitimi alan çocuk 6. sınıfta hafızlığını tamamlayıp 7. sınıfta pekiştirecektir. 8. sınıfta ise geleceğe yönelik tercihlerine yoğunlaşacaktır. Bu kapsamda 4. sınıfı bitirecek öğrencilere akademik sınav uygulayıp ardından mülakatla programı başlatma hedefindeyiz.

Bu yıl programa bir sınıfta 30 erkek öğrenciyle başlayıp gelecek yıl 70 erkek, 30 kız öğrenci almayı planlıyoruz.

Battalgazi ilçesi Tandoğan Mahallesinde bulunan Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulumuz bu program için oldukça elverişli bir konumdadır. Yanı başında 7 katlı tamamen hafızlık eğitimi için inşa edilmiş, oldukça lüks, müftülüğümüze bağlı ILICAK ERKEK KUR’AN KURSU bulunmaktadır. İl Müftülüğümüzle yapılan protokol gereği programa alınan öğrenciler kursta eğitim ve barınma imkânına sahip olacaklardır.

Hâlihazırda okulumuz Ilıcak Kur’an Kursuyla işbirliği içerisinde 46 erkek öğrencinin hafızlık çalışmalarını desteklemektedir. 5 kız öğrencimiz de Rabia-tül Adeviyye Kız Kur’an Kursunda bulunmaktadır. Okulun böyle bir alt yapısı ve tecrübesi mevcuttur.

 

Şehrimiz insanının hafızlık yapma isteği bilinmektedir. Böyle bir talebin profesyonelce karşılanması gerekmektedir. Tüm gayretimiz bunu başarabilmektir. 

Bu sebeplerle 4.Sınıflara yönelik yapılacak olan seviye belirleme sınavı başvuruları 29.05.2017 tarihine kadar Okul Müdürlüklerince alınacaktır.

22-05-2017 22-05-2017 22-05-2017

PROGRAM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ....

BAŞVURU DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYINIZ...

İskender Mahallesi Turgut Temelli Cad. No 92 /1, 44060 Battalgazi/Malatya - (0422) 841 29 11 841 33 20 841 33 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.