MALATYA BATTALGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Babamla Bahçede Bir Adım Önde’ projesi kapsamında İlçemiz okullarına yapılan ziyaretler devam ediyor...

   İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ve İlçemize bağlı Şehit Selahattin Karakaş Anaokulu idarecisi Demet Gültekin’in  koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında, dünya geneli okul öncesi eğitim yaklaşımlarından hareketle; okul bahçesi düzenlemesine yönelik araştırma yapılmış ve dış mekan eğitsel alanlara dönüştürülmüştür. 
‘Babamla Bahçede Bir Adım Önde’ projesi kapsamında İlçemiz okullarına yapılan ziyaretler devam ediyor...

Bu kapsamda; trafik eğitim parkuru, hobi bahçesi, masal dünyası, bisiklet yolu, kum havuzu, su havuzu, satranç alanı, eğitsel yer çizimleri ile motor beceri alanı vb. alanların oluşturulduğu bahçeden, çocukların faydalanması sağlanmıştır.

Okul öncesi eğitimde yapılan araştırmalar; oldukça geniş yelpazede, baba katılımının etkilerini ortaya koymaktadır. Bu etkiler, büyük oranda sosyal, duygusal gelişim olmak üzere dil gelişimi, bilişsel gelişim, fiziksel gelişimle ilişkili olarak gösterilmiştir. Okul bünyesinde, tüm velilerimizi kapsayacak şekilde yapılan ön test sonucu; aile katılımı çalışmalarında babaların katımının çok düşük düzeyde olduğu görülmüş ve bu anlamda baba çocuk etkileşimini artırmaya yönelik etkinlikler yapılması planlanmıştır. Bahçede yer alan eğitsel alanlardan faydalanmak suretiyle, okul öncesi eğitimde aile katılımı çalışmalarını etkili şekilde yürütmek amacıyla ‘Babamla Bahçede Bir Adım Önde’ projesi yürütülmektedir.

Baba katılımına yönelik tutum, inanç ve davranışlar; baba ya da baba figürlerinin (amca, dayı, üvey baba, dede vb) katılım düzeyini etkilediği için; bu anlamda bu sürecin önemli aktörleri olan öğretmenlerimizde de, olumlu yönde algı oluşturmak önem arz etmektedir. Pozitif baba çocuk etkileşiminin çocuklara katkısı önem arz etmektedir. Okul bünyesinde bu anlamda çalışmalar yürütülmeye devam etmekte bunun yanı sıra farklı ilçelerimizden ve illerimizden baba ve çocuklarının bu eğitsel alanlardan yararlanması amaçlanmaktadır.

Bu bağlamda Tunceli ili Çemişgezek ilçesi Çemişgezek Anaokulu ile Elazığ ili Küçük Adımlar Anaokulu öğrenci ve babaları, okul müdürü ve öğretmenleriyle; öğretmenlerimiz tarafından planlanan etkinlikler aracılığıyla, okulumuzda yer alan alanlardan faydalanmak için okulumuza ziyarette bulunmuştur. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Recep BULUT misafirlerle özel ilgilenmiş ve etkili bir çalışma yürütülmesine katkı sağlamıştır.

30-11-201830-11-201830-11-2018

İskender Mh, T, Turgut Temelli Cad. No 92/1, 44060 Battalgazi/Malatya - (0422) 841 29 11 841 33 20 841 33 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.